70 yaşı tamam olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycan Respublikasının ictimai-siyasi həyatında böyük xidmətlərinə görə Prezident  İlham Əliyev tərəfindən “Şərəf” ordeni ilə təltif edilib. Dövlət başçısı xanım spikeri qəbul edərək ona “Şərəf” ordenini təqdim edib.
17423699273238450446_1200x630
174236992726567264_1200x630
Prezident İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nı, Cinayət Məcəlləsində və İnzibati Xətalar Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında qanunu təsdiq edib. Cinayət Məcəlləsində və “Xidməti və mülki silah haqqında” qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanunu və İqtisadiyyat Nazirliyinin işçilərinin say həddi artırılması ilə bağlı Fərman imzalayıb.
Azərbaycanın hər yerində baharın və Yeni ilin gəlişinin müjdəçisi olan Novruz bayramı böyük çoşqu ilə qeyd olunub.
480761309_4023196978004916_2655118794528151770_n
Özbəkistan lideri Şavkat Mirziyoyev, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan, Rusiya Prezidenti Valdimir Putin, Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpin, İran İslam Respublikasının Prezidenti Məsud Pezeşkian, Gürcüstan və Pakistanın Baş nazirləri İrakli Kobaxidze və  Məhəmməd Şahbaz Şərif Prezident İlham Əliyevi Novruz bayramı münasibətilə təbrik edib.
Ötən həftə erməni silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan mövqeləri müxtəlif istiqamətlərdə dəfələrlə atəşə tutulub.
Gədəbəydə Azərbaycan Ordusunun iki hərbi qulluqçusu dumanlı hava şəraitində qar uçqununa düşərək həlak olublar.
Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan Ermənistan və Azərbaycan arasında sülh sazişi layihəsinin razılaşdırıldığını və sənədi imzalamağa hazır olduğunu bəyan edib.
Ölkə üzrə bəzi dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişiklik edilib. Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən may ayının sonunda seçici siyahılarının hazırlanıb təqdim edilməli olduğu bildirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, Azərbaycan Fövqəladə Hallar Nazirliyi tərəfindən Qırğız Respublikasına təmənnasız olaraq 10 ədəd “KamAZ” markalı xüsusi təyinatlı yanğınsöndürmə avtomobillərindən ibarət humanitar yardım göndərilib.
trend_fhn_yardim_7
Dünya gündəmində isə ötən həftənin diqqətçəkən hadisəsi ABŞ Prezidenti Donald Trampın rusiyalı həmkarı Vladimir Putinlə Ukraynada enerji və infrastruktur atəşkəsinə dair razılıq əldə etməsi olub.
Türkiyədə İstanbul Böyük Şəhər Bələdiyyəsinin(İBB) sədri Əkrəm İmamoğlunun diplomu ləğv edilib. İmamoğlu “tender nəticələrini saxtalaşdırmaq” və “rüşvət alma” iddiaları ilə həbs edilib və bələdiyyə sədri vəzifəsindən uzaqlaşdırılıb.
32 illik fasilədən sonra ilk dəfə olaraq Türkiyə ilə Ermənistan arasındakı «Marqara» sərhəd-buraxılış məntəqəsi “Ermənistandan Suriyaya humanitar yardım daşımaq” bəhanəsi ilə açılıb.
İsrail ordusu Qəzzada quru əməliyyatlarını bərpa edib, HƏMAS-ın bir neçə yüksək vəzifəli üzvü öldürülüb.